125-lecie tramwajów do Zgierza to wyjątkowa okazja, by przypomnieć historię jednego z najstarszych połączeń tramwajowych w regionie łódzkim. Linia ta od ponad wieku łączy mieszkańców dwóch sąsiadujących miast i stanowi ważny element lokalnej tożsamości oraz codziennego życia.
Historia tramwajów między Łodzią a Zgierzem sięga końca XIX wieku. W 1901 roku uruchomiono pierwsze połączenie tramwajowe między tymi miastami. Było to jedno z pierwszych podmiejskich połączeń tramwajowych na ziemiach polskich. Dzięki niemu mieszkańcy mogli szybciej i wygodniej podróżować do pracy, szkół czy na zakupy. Tramwaj stał się symbolem rozwoju regionu oraz postępu technologicznego tamtych czasów.
Przez kolejne dekady linia była modernizowana i dostosowywana do zmieniających się potrzeb pasażerów. Zmieniały się wagony, infrastruktura oraz organizacja ruchu, jednak sama idea – połączenie Łodzi ze Zgierzem – pozostała niezmienna. Tramwaje przetrwały wiele trudnych momentów w historii, w tym okresy wojen i przemian gospodarczych, a mimo to nadal służyły mieszkańcom.
Dziś tramwaj do Zgierza jest nie tylko środkiem transportu, ale także częścią dziedzictwa regionu. Dla wielu mieszkańców to codzienny sposób przemieszczania się, a dla innych – symbol wspomnień i historii miasta. Jubileusz 125-lecia jest więc okazją do podkreślenia znaczenia komunikacji tramwajowej oraz jej roli w łączeniu społeczności.
W związku z tym 18 stycznia 2026 roku w Zgierzu odbyły się uroczystości z okazji 125-lecia linii tramwajowej łączącej Zgierz z Łodzią.
Obchody rocznicy stały się momentem, by spojrzeć zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość. Rozwój nowoczesnego transportu publicznego oraz modernizacja infrastruktury pokazują, że tramwaje nadal będą ważną częścią życia mieszkańców Zgierza i Łodzi. 125 lat historii to dowód na to, że tramwaje nie tylko przetrwały próbę czasu, ale wciąż pozostają istotnym elementem miejskiego krajobrazu.
Po zakończeniu obchodów uruchomiono specjalną linię tramwajową kursującą pomiędzy Zgierzem a Łodzią z okazji 125-lecia tramwajów do Zgierza.



































