Bombardier Flexcity Cityrunner

ZEWNĄTRZ

WEWNĄTRZ

MIEJSCE PROWADZĄCEGO

RYSUNKI TECHNICZNE

INFORMACJE O POJEŹDZIE

Cityrunner (nazwa firmowa: Bombardier Flexity Outlook) – tramwaj niskopodłogowy produkowany przez firmę Bombardier Transportation, część kanadyjskiej firmy Bombardier.

Wagony tego typu obsługują linię 11 (wraz z Pesami 122N) łączącą północ i południe Łodzi (Łódzki Tramwaj Regionalny), linię 12 łączącą osiedle Stoki z Retkinią oraz linię 15 w relacji Stoki – Kurczaki.

Wagony składają się z pięciu segmentów i mają sześcioro drzwi. Są niskopodłogowe na całej długości. Liczba miejsc: siedzących 59, stojących 116 (5 osób na m²). Mają układ napędowy energoelektroniczny, 4 silniki prądu przemiennego o łącznej mocy 400 kW.

W przeszłości projekt zakładał utworzenie linii szybkiego tramwaju (linia 10) na trasie W-Z (Widzew – Retkinia), którą obsługiwać miały pojazdy tego typu. Projekt zakładał podniesienie wszystkich przystanków na tej trasie na wysokość 32 cm, wprowadzenia pierwszeństwa i zastosowania nowoczesnej kontroli sygnalizacji miejskiej, tak by podróż trwała jak najkrócej. Z braku środków finansowych pomysłu zaniechano, natomiast przystąpiono do realizacji szybkiej linii Łódzkiego Tramwaju Regionalnego na trasie N-S (Zgierz – Łódź – Pabianice). Wagony zostały sprzedane niemieckiej firmie leasingowej i natychmiast wydzierżawione, tak że w dalszym ciągu jeżdżą po Łodzi.

DANE TECHNICZNE

Dane techniczne
Liczba członów 5
Długość 29 500 mm
Szerokość 2 300 mm
Wysokość 3 500 mm
Masa 34 200 kg
Rozstaw osi w wózkach 1 000 mm
Liczba i moc silników 4 × 100 kW
Prędkość maksymalna 70 km/h
Wnętrze
Liczba miejsc siedzących 59
Liczba miejsc ogółem 175
Niskopodłogowość 100%
Wysokość podłogi 320 mm